Istorie Aprilie 26, 2014

Aceasta biserica este zidita intre anii 1935-1938 de catre viceguvernatorul Bancii Nationale a Romaniei,Constantin Teodorescu si sotia sa Ana,ei avand mosie in zona aceasta.A ctitorit Biserica parohiala,casa parohiala,scoala din sat,casa invatatorului si un conac al sau personal.

Biserica este zidita din caramida si pictata in tehnica fresco de catre pictorii Mihaescu si Biscu.S-a sfintit in anul 1938 de catre Prea Sfintitul arhiereu Valerie la care au participat si mari personalitati din guvernul Romaniei.

Primul preot a fost nepotul ctitorului,Preot Paul Teodorescu,apoi Preot Ichim Dumitru si actualul Preot Vladeanu Petru.

S-au facut lucrari de renovare,spalare a picturii si pictura exterioară,intre anii 1972 si 2002.